Polowania indywidualne
Polowanie na zasiadkę
To rodzaj polowania, który nie generuje popłochu na łowisku, a myśliwemu pozwala na dokładne rozpoznanie zwierzyny. Myśliwy wyczekuje na naziemnym stanowisku lub specjalnej ambonie, z której można łatwo ocenić wiek, kondycję, selekcyjność oraz łowność zwierzyny. Polowanie na zasiadkę wymaga jednak od myśliwego znajomości stałych przejść zwierzyny oraz terenów ich żerowania.
Polowanie na podchód
Jak sama nazwa wskazuje ten rodzaj polowania polega na podejściu myśliwego do zwierzyny na odległość, która umożliwi mu oddanie celnego strzału. To czynne polowanie, które wymaga doświadczenia, znajomości łowiska oraz umiejętności czytania śladów i bezszelestnego poruszania się. Myśliwi polujący w ten sposób muszą obserwować zwierzynę i niepostrzeżenie zbliżać się do niej, dlatego często wykorzystują specjalny kamuflaż.
Polowanie na wab
W tym przypadku myśliwy naśladuje odgłos zwierząt lub ich ofiar w celu przywabienia ich na odległość pozwalającą na oddanie strzału.
To specyficzny rodzaj polowania, który wymaga znajomości różnorodnych technik wabienia oraz zachowania zwierzyny.
Polowanie po tropie
To rodzaj polowania stosowany w trakcie zimowych dni. Myśliwy podąża za zwierzyną po tropach pozostawionych na świeżym śniegu.