Świat myśliwego

Stań w oko w oko z dziką zwierzyną!
Podążaj właściwym tropem!

 

Regiony łowieckie

ABC Myśliwego

Jak upolować zwierzynę

Regiony łowieckie

 

 

Wielkopolska

 

Region wyróżniającymi się swoimi walorami przyrodniczymi oraz turystycznymi. Znajdziecie tutaj malownicze jeziora, piękne rezerwaty przyrody, rozległe lasy, jak również wiele zabytków i miejsc wartych zobaczenia. Funkcjonuje tu wiele kół łowieckich oraz kwater myśliwskich, które czkają na pasjonatów łowiectwa z całego świata. Wielkopolanie znani są nie tylko ze swojej gościnności, ale również skrupulatności. Zagwarantują wam polowanie na najwyższym poziomie.

 

 

Warmia i Mazury

 

Cechą charakteryzującą ten region są piękne i rozległe lasy rozpościerające się wśród największych polskich jezior. To doskonałe miejsce nie tylko na wypoczynek, wyciszenie i odizolowanie się od zgiełku świata codziennego, ale również miejsce stworzone dla miłośników polowań. Kraina Wielkich Jezior Mazurskich jest niezwykle bogata w zwierzynę łowną. To tutaj można upolować największe trofea w naszym kraju.

 

 

Ziemia lubuska

 

Województwo Lubuskie to najbardziej zalesiony region w naszym kraju. Ponad czterdzieści procent powierzchni stanowią lasy. Park Narodowy Ujście Warty, Dolina Noteci, Puszcza Gorzowska to perły ziemi lubuskiej, dzięki którym można poczuć prawdziwy dotyk natury. Panują tu doskonałe warunki do polowań, dlatego wielu zagranicznych pasjonatów myślistwa systematycznie odwiedza te miejsca w poszukiwaniu wspaniałych trofeów.

 

 

Pomorze

 

Północna Polska słynie nie tylko z morza, pięknych plaż oraz bursztynowych szlaków, ale również z urokliwych terenów znajdujących się w głębi lądu. To regiony chętnie odwiedzane przez myśliwych z całej Europy, którzy poszukują w północnych lasach zwierzyny łownej. To miejsce, w którym można doskonale poznać polską tradycję łowiecką oraz skosztować wspaniałej kuchni.

ABC Myśliwego

Krótko

Muflon to zwierzę wyżynno-górskie. W Polsce występuje w okolicach gór Sowich oraz Kłodzka. Jednak jego łatwość adaptacji sprawia, że wiele kół łowieckich decyduje się na introdukcje tego gatunku na swoim terenie. Są gatunkiem, który przywiązuje się do swojego terytorium, w przypadku podążania za pożywieniem i tak wracają na swoje miejsce.

Kiedy polować?

Tryki

01.10-15.01

Owce

01.10-15.01

Jagnięta

11.05-30.09

maj cze lip sie wrz paź lis gru sty lut

Masa ciała:

25-50 kg

Długość ciała:

75-130 cm

Długość zycia:

5-12 lat

Krótko

Lis jest zwierzęciem występującym w Polsce na każdym terenie, w poszukiwaniu pożywienia tak jak dzik przenosi się również na tereny podmiejskie i miejskie.

Kiedy polować?

Lis

01.06-31.03

cze lip sie wrz paź lis gru sty lut mar kwi maj

Masa ciała:

5-10 kg

Długość ciała:

90 cm

Długość zycia:

2-5 lat

Krótko

Dzik występuje na terenie całej Polski, głównie na podmokłych terenach, jednak często w poszukiwaniu jedzenia przemieszczają się na tereny podmiejskie. Samice wraz z warchlakami i młodymi odyńcami żyją w stadach. Natomiast dorosłe odyńce prowadzą samotny tryb życia.

Kiedy polować?

Dzik

Przez cały rok

cze lip sie wrz paź lis gru sty lut mar kwi maj

Masa ciała:

35-320 kg

Długość ciała:

90-200 cm

Długość zycia:

27 lat

Krótko

Cechą charakteryzującą ten region są piękne i rozległe lasy rozpościerające się wśród największych polskich jezior. To doskonałe miejsce nie tylko na wypoczynek, wyciszenie i odizolowanie się od zgiełku świata codziennego, ale również miejsce stworzone dla miłośników polowań.

Kiedy polować?

Koza

01.10-15.01

Koźlę

01.10-15.01

Sarna rogacz

11.05-30.09

maj cze lip sie wrz paź lis gru sty lut

Masa ciała:

15-35 kg

Długość ciała:

95-140 cm

Długość zycia:

5-12 lat

Krótko

Daniel w Polsce występuje najczęściej w zachodniej części kraju. Liczne chmary znajdują się na terenie województwa wielkopolskiego, dolnośląskiego i śląskiego. Jeśli chodzi o miejsce bytowania, to daniele nie należą do wybrednych, często wybierają małe lasy mieszane. Daniele są zwierzyną żyjącą stadnie od kilku do kilkunastu osobników.

Kiedy polować?

Byki

01.09-28.02

Łanie

01.09-03.12

Cielęta

01.09-28.02

cze lip sie wrz paź lis gru sty lut mar

Masa ciała:

65-80 kg

Długość ciała:

130-150 cm

Długość zycia:

25 lat

Krótko

Jeleń szlachetny w Polsce występuje we wszystkich większych kompleksach leśnych. Jest zwierzęciem żyjącym w chmarze – łanie z młodymi pozostają osobno, natomiast byki tworzą swoje własne. Łączą się tylko w trakcie okresu godowego, czyli na przełomie września i października.

Kiedy polować?

Byki

21.08-28.02

Łanie

01.09-15.01

Cielęta

01.09-28.02

cze lip sie wrz paź lis gru sty lut mar

Masa ciała:

ok. 250 kg

Długość ciała:

120 - 140 cm

Długość zycia:

12‑23 lat

Jak upolować zwierzynę

Rodzaje polowań

Polowania indywidualne

 

Polowanie na zasiadkę

To rodzaj polowania, który nie generuje popłochu na łowisku, a myśliwemu pozwala na dokładne rozpoznanie zwierzyny. Myśliwy wyczekuje na naziemnym stanowisku lub specjalnej ambonie, z której można łatwo ocenić wiek, kondycję, selekcyjność oraz łowność zwierzyny. Polowanie na zasiadkę wymaga jednak od myśliwego znajomości stałych przejść zwierzyny oraz terenów ich żerowania.

 

Polowanie na podchód

Jak sama nazwa wskazuje ten rodzaj polowania polega na podejściu myśliwego do zwierzyny na odległość, która umożliwi mu oddanie celnego strzału. To czynne polowanie, które wymaga doświadczenia, znajomości łowiska oraz umiejętności czytania śladów i bezszelestnego poruszania się. Myśliwi polujący w ten sposób muszą obserwować zwierzynę i niepostrzeżenie zbliżać się do niej, dlatego często wykorzystują specjalny kamuflaż.

 

Polowanie na wab

W tym przypadku myśliwy naśladuje odgłos zwierząt lub ich ofiar w celu przywabienia ich na odległość pozwalającą na oddanie strzału.
To specyficzny rodzaj polowania, który wymaga znajomości różnorodnych technik wabienia oraz zachowania zwierzyny.

 

Polowanie po tropie

To rodzaj polowania stosowany w trakcie zimowych dni. Myśliwy podąża za zwierzyną po tropach pozostawionych na świeżym śniegu.

Polowania zbiorowe

 

Polowania pędzeniami

To grupowe polowanie, w którym myśliwi zajmują stanowiska oddalone od siebie o 60-80 metrów na linii głównej oraz na flankach i wyczekują zwierzyny, która płoszona jest w ich kierunku przez naganiaczy. W tym polowaniu myśliwi mogą strzelać tylko w pozycji stojącej (nie dotyczy stanowisk na ambonach) do zwierzyny, znajdującej się w miocie i po za miotem z zachowaniem bezpieczeństwa oraz dopuszczalnych odległości strzału. Po zakończeniu pędzenia, można opuścić stanowiska, aby zebrać upolowaną zwierzynę.

 

Polowanie na grubą zwierzynę z psami

W tym sposobie polowania główną rolę nagonki spełniają specjalnie ułożone w tym celu psy myśliwskie, których zadaniem jest przeszukanie miotu, podniesienie zwierzyny i napędzenie jej w kierunku stanowisk myśliwych